Najlepszy plakat

26 października 2010 roku w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej rozstrzygnięty został konkurs na plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej. Była to już VIII edycja konkursu Prezesa Urzędu Patentowego RP, tym razem zorganizowana pod hasłem „Prezydencja Polski w Unii Europejskiej, 1 lipca – 31 grudnia 2011 r. Ochrona własności intelektualnej”. I Nagrodę w kategorii studenckiej zdobyła praca Alicji Bienias, studentki III roku kierunku architektura i urbanistyka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej drugi projekt zgłoszony na ten konkurs uzyskał jedno z trzech równorzędnych wyróżnień. W skład jury konkursu wchodzili dr Alicja Adamczak, Prezes Urzędu Patentowego RP, prof. Stanisław Wieczorek, (ASP w Warszawie), prof. Marian Oslislo (ASP w Katowicach),  prof. Eugeniusz Skorwider (ASP w Poznaniu) oraz pani Maria Kurpik, Dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie. Komisarzem i sekretarzem konkursu był pan Marcin Władyka (ASP w Warszawie). Fundatorem I Nagrody w kategorii studenckiej (dla studentów uczelni artystycznych, wydziałów architektury oraz wydziałów sztuk plastycznych szkół wyższych), w której zwyciężyła Alicja Bienias, był Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Alicja Bienias odbiera nagrodę z rąk prof. Zbigniewa Marciniaka, podsekretarza stanu w MNiSW.

Równo miesiąc później, 26 listopada, w siedzibie Urzędu Patentowego RP w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień. Nasza studentka otrzymała je z rąk prof. Zbigniewa Marciniaka, podsekretarza stanu w MNiSW. Na konkurs wpłynęło aż 457 prac! Tym bardziej należy docenić sukces naszej studentki. Warto dodać, że pracę Alicji oceniono wyżej, niż propozycje studentów takich uczelni, jak Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie czy Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych – im przypadło odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Według zamysłu organizatorów plakat miał swoją wymową podkreślać znaczenie ochrony własności intelektualnej. Jury uznało, że to właśnie projekt naszej studentki najlepiej będzie promował potencjał Polski w Unii Europejskiej poprzez upowszechnianie wizerunku naszego kraju jako państwa dbającego o ochronę własności intelektualnej, a w szczególności ochronę wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych oraz znaków towarowych i usługowych. Na zwycięskim plakacie Alicji Bienias koło otaczające literę „R” w znaku ® (zastrzeżony znak towarowy) przywodzi na myśl koło ratunkowe. „Ratuj własność intelektualną! Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej” – głosi napis zamykający kompozycję od dołu.

Alicja Bienias jest absolwentką Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Plastycznych w Zielonej Górze. Studia na kierunku architektura i urbanistyka rozpoczęła w 2008 roku. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych!

Sławomir Łotysz, Alicja Bienias

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s